کد خبر: 52952
|
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ - ۱۵:۳۸

کنایه خرم به کاندیداهای ریاست جمهوری: به اسم برجام، سر مردم کلاه نگذارید /چرا دنیا با احمدی‌نژاد به توافق هسته‌‌ای نرسید؟

یک کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه برخی از نامزدهای انتخاباتی به دنبال بی ارزش کردن برجام هستند به برخی ادعاهای اخیر مطرح شده درباره برجام پاسخ داد.

به گزارش ناب نامه به نقل از نامه نیوز، علی خرم، کارشناسی مسائل بین الملل و سیاست خارجی با بیان اینکه برخی نامزدهای ریاست جمهوری به دنبال بی ارزش کردن برجام هستند، گفت: نامزدهایی که می گویند هردولتی هم که اگر جای دولت روحانی بود می توانست برجام را رقم بزند در یک رقابت منفی قرار دارند.
وی افزود: این نامزدها به دنبال آن هستند تا القا کنند که توافق هسته ای ارزشی ندارد و هیچ نتیجه ای نیز برای مردم و کشور به همراه نداشته است و به دنبال تقابل با اقدامات و دستاوردهای دولت روحانی هستند.

خرم با بیان اینکه نامزدهای انتخاباتی نباید مسائل و اظهارنظرهایی که بر خلاف مصلحت ملی است را تنها برای رای آوری خود مطرح کنند، تاکید کرد: برخی از کاندیداهای انتخاباتی فقط برای عزیز کردن خود بین مردم و رای آوری اقدام به دروغ گفتن و اظهارنظرهای خلاف واقع می کنند و سخنان بی ارزشی را به زبان می آورند.

جامعه جهانی با هر دولت و فردی توافق و کار نمی کند

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه برخی از اظهارنظرها درباره برجام انتخاباتی است به سخنان اخیر یکی از کاندیداها که گفته بود هردولتی اگر جای دولت روحانی بود می توانست برجام را رقم بزند واکنش نشان داد و گفت: دولت احمدی نژاد نیز به دنبال توافق با جامعه جهانی بود و تلاش بسیاری نیز برای این کار کرد اما نتوانست چرا که جامعه جهانی با هرکسی و با هردولتی و مشخصاتی وارد تعامل و توافق و کار نمی شود.

خرم با بیان اینکه توافق هسته ای کار بزرگی بود، تاکید کرد: جامعه جهانی با کسی کار و توافق می کند که الگوهای بین المللی داشته باشد و بتواند همکاری کند و بتوانند روی حرفش حساب کنند. دو سال آخر دولت احمدی نژاد سازوکار توافق هسته ای وجود داشت اما دیدیم که نشست های استانبول و آلماتی و دیگر نشست های مرتبط نتیجه ای در برنداشت. 

ترامپ منتظر نتایج انتخابات ایران است

این کارشناس بین الملل در ادامه گفت: دولت ترامپ در آمریکا اکنون منتظر آن است که ببیند اگر دولت تندی بر سر کار آید شروع به برهم زدن توافق و مانع تراشی کند و در نتیجه انتخابات ایران و اینکه چه فردی بر سر کار آید رفتار دولت ترامپ نیز تغییر خواهد کرد.

خرم با بیان اینکه گفتن اینکه برجام برای کشور نفعی نداشته است ناشکری و ناسپاسی است، گفت: برجام نتایج مثبتی برای کشور به همراه داشته است نتایجی مثل رفت و آمدهای هیئت های سیاسی و اقتصادی خارجی به کشور، نتایجی مانند اینکه زمان روی کار آمدن دولت روحانی 800 هزار بشکه نفت صادر می کردیم و الان 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر می کنیم. 

نباید سر مردم کلاه گذاشت

وی افزود: اقتنصاد و صنعت آزاد شده است و اگر برجام نبود بوئینگ و ایرباس امروز به کشور ما هواپیما نمی فروختند، امروز کارخانه بنز و رنو و پژو به دنبال ورود به بازار ایران هستند.

خرم با بیان اینکه نباید برای رای آوردن سر مردم کلاه گذاشت، گفت: نکته اقتصادی این است که برخی فکر می کنند اگر اقتصاد در سطح کلان شروع به کار کرد باید از فردا نفری 200 هزار تومن به افراد بدهیم، این در حالی است که در اقتصاد گفته می شود وقتی کسانی در یک دوره  اقتصاد را تخریب کنند 2 برابر آن زمان وقت نیاز هست که آن اقتصاد ساخته شود و همانطور که اقتصاد کشور در 8 سال دولت های نهم و دهم تخریب شد دو برابر آن زمان نیاز است که اقتصاد کشور به روز اول باز گردد.


نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

* تکمیل موارد ستاره دار ضروری است
(نمایش داده نخواهد شد)
 
1000