کد خبر: 52906
|
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۱۹ - ۱۱:۴۳
با محکومیت حمله نظامی آمریکا به سوریه

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را به شدت محکوم کرد.

به گزارش ناب نامه به نقل از ایسنا، در جلسه روز جمعه مجمع عمومی سازمان ملل که با موضوع آوارگان در منطقه مدیترانه، به ویژه پناهجویان سوری برگزار شد، غلامعلی خوشرو با غیرمسئولانه و خطرناک خواندن تجاوز آمریکا آن را باعث تقویت تروریست‌ها و آوارگی تعداد بیشتری از مردم سوریه دانست.

سفیر کشورمان همچنین این اقدام  را نقض فاحش اصول منشور سازمان ملل متحد و قواعد آمره و بنیادین حقوق بین الملل دانست که باعث تضعیف ابتکارات چندجانبه برای پایان دادن به تروریسم و افراطی گری در سوریه، به ویژه اقدامات جاری در سازمان ملل متحد می‌شود.

خوشرو افزود:  ایران خود بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر است و استفاده از این سلاح‌ها را، فارغ از مرتکبین و قربانیان آن، به شدت محکوم می کند.

وی  در ادامه گفت: ایران حملات موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه را که به بهانه دروغین استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی صورت گرفته است، قویا محکوم می کند. توسل به  بهانه های واهی و تجاوز به یک کشور عضو سازمان ملل اقدامی خطرناک، مخرب و نقض اصول حقوق بین‌الملل  است و  باعث وخیم‌تر شدن شرایط در سوریه و کل منطقه خواهد شد.

سفیر کشورمان در خصوص نحوه برخورد جامعه بین‌المللی با موضوع آوارگان، خواستار مشارکت و تقسیم مسئولیت‌ها در راستای برخورد بشردوستانه با کلیه آوارگان شد.

وی گفت: در سال‌های گذشته این کار به درستی انجام نشده است؛ زیرا تعداد محدودی از کشورهای در حال توسعه با استفاده از منابع اندک خود و بدون مساعدت جامعه بین‌المللی بار پذیرایی از آوارگان را بر دوش کشیده‌اند.

خوشرو به حضور چندین میلیون آواره از افغانستان و عراق از دهه‌های گذشته در ایران اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران بدون برخورداری از حمایت و مساعدت جامعه بین‌المللی از این گروه‌ها میزبانی کرده است.

سفیر کشورمان همچنین افزود: وجود آوارگان، علامت و نشانه وجود بحران‌های عمیق‌تری هستند. وی به آوارگی میلیون‌ها فلسطینی در هفت دهه اخیر به دلیل اشغال سرزمین‌شان از سوی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و علت موج جدید آوارگی در منطقه مدیترانه را مداخلات خارجی و جنگ‌های تحمیل شده به اصطلاح پیشگیرانه و به دنبال آن افزایش تروریسم و افراطی‌گری خشن دانست.

خوشرو خواستار برخورد هماهنگ و منسجم جامعه بین‌المللی با این عوامل ریشه‌ای و مقابله با تجاوز و اشغالگری در کنار مبارزه با تروریسم و افراطی گری شد.


نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

* تکمیل موارد ستاره دار ضروری است
(نمایش داده نخواهد شد)
 
1000