کد خبر: 51533
|
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۰۳ - ۱۵:۵۷
برگی از تاریخ نفت

خبرنفت : فوران چاه نفت در خرداد ماه ۱۲۸۷ (۱۹۰۸ میلادی) در مسجد سلیمان، نیاز به تسهیلات بیشتر برای بهره برداری از این ماده حیاتی را شدت بخشید و چندی نگذشت که نخستین پرواز یک هواپیما به خاورمیانه، در زمینی مسطح در مسجد سلیمان به زمین نشست.
 این هواپیما از نوع رایپر 46 و مبدا حرکت آن لندن بود. مسافران این پرواز را کارشناسان زمین شناسی و تجهیزات آن را اقلام و لوازم کاری آنها، میکروسکوپ و مقداری دارو تشکیل می داد. زمینی که هواپیما بر آن فرود آمده بود بنای احداث اولین فرودگاه ایران قرار گرفت که در منطقه نفتی "یمهه" واقع در مسجد سلیمان، جهت جابجایی مدیران و اقلام و مراسلات نفتی ساخته شد.
 فرودگاه مسجد سلیمان
فرودگاه مسجد سلیمان
بسیاری پروازی را که به خلبانی کوزمینسکی روسی با هواپیمای بلوبر 11 در سال ۱۲۹۲ خورشیدی در تهران انجام شد، نخستین پرواز یک هواپیما بر فراز آسمان ایران نامیده اند، اما واقعیت این است که پرواز هواپیماهای صنعت نفت در ایران پیش از این تاریخ انجام گرفته است.
البته نخستین فرودگاه رسمی ایران نیز فرودگاه قلعه مرغی بود که در تاریخ هشتم مرداد ۱۳۰۱ مورد بهره برداری قرار گرفت، اما شهرهای نفتی ایران، از جمله مسجد سلیمان، پیش از این تاریخ صاحب فرودگاه شدند.
 

نخستین فرودگاه خاورمیانه
نخستین فرودگاه خاورمیانه
به هر روی اولین فرودگاه مسجد سلیمان، بی رقیب نماند و با افزایش تردد انگلیسی ها به این منطقه، فرودگاهی دیگر در محلی معروف به "گلگیر" احداث شد. در آن روزگار شرکت هایی چون شرکت کی ال ام هلندی و بریتیش ایرویز انگلیسی رفت و آمد زیادی به آنجا داشتند. نخستین هواپیماهای نفت از نوع "رایپر" بود که بعدها هواپیمای "داوو" (Dove) با ظرفیت 12 نفر نیز خریداری شدند و با کادر خلبانی انگلیسی به پرواز درمی آمدند.
همزمان با آغاز تولید نفت در جنوب کشور، فرودگاه های یمهه مسجد سلیمان، فرودگاه اهواز (کوت عبدا..)، هفتکل، گچساران و فرودگاه آبادان، مورد بهره برداری قرار گرفتند و هواپیماهای حمل و نقل هوایی نفت در آنها شروع به کار کرد. در سال های بعد نیز با عملیاتی شدن مخازن و ذخایر جزایر خارگ، لاوان و سیری پرواز هواپیماها به این جزایر نیز انجام گرفت.
 نخستین فرودگاه خاورمیانه
نخستین فرودگاه خاورمیانه
با کاهش فعالیت های نفتی در این مناطق، البته بسیاری از این فرودگاه ها نیز بلااستفاده ماند. هر چند فرودگاه مسجد سلیمان که هم اینک به نام فرودگاه شهید آسیایی شناخته می شود، بعد از ملی شدن صنعت نفت با خرید چند فروند هواپیما توسط وزارت نفت، شاهد پروازهای بسیاری بود.
در آبان 1387 به مناسبت صد سالگی فرودگاه مسجد سلیمان و به عنوان نخستین فرودگاه در خاورمیانه، حدود پنج میلیارد تومان برای مرمت و باز گشایی این فرودگاه از سوی وزارت نفت اختصاص یافت.
شرکت هواپیمایی نفت که یکی از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی در کشور است یکی از 4 فروند فوکر 100 خود را به نام مسجد سلیمان نامگذاری کرده است.


نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

* تکمیل موارد ستاره دار ضروری است
(نمایش داده نخواهد شد)
 
1000